Skip to Main Content
It looks like you're using Internet Explorer 11 or older. This website works best with modern browsers such as the latest versions of Chrome, Firefox, Safari, and Edge. If you continue with this browser, you may see unexpected results.

Nebula Awards

Annually recognizes the best works of science fiction or fantasy published in the United States.
Nebula Award logo Andre Norton Nebula Award

For Middle Grade and Young Adult Fiction
(2006-present)

2006-2009

WINNER:  Valiant : Modern Tale of Faerie by Holly Black

SHORTLIST:

  • The Amethyst Road by Louise Spiegler

  • Siberia by Ann Halam

  • Stormwitch by Susan Vaught

WINNER:  Magic or Madness by Justine Larbalestier

SHORTLIST:

  • Devilish by Maureen Johnson

  • The King of Attolia by Megan Whalen Turner

  • Midnighters 2 : Touching Darkness by Scott Westerfield

  • Peeps by Scott Westerfeld

  • Life as We Knew It by Susan Beth Pfeffer

WINNER:  Harry Potter and the Deathly Hallows by J. K. Rowling

SHORTLIST:

  • Vintage : a Ghost Story by Steve Berman

  • Into the Wild by Sarah Beth Durst

  • The Shadow Speaker by Nnedi Okorafor-Mbachu

  • The True Meaning of Smekday by Adam Rex

  • Flora Segunda by Ysabeau S. Wilce

  • The Lion Hunter by Elizabeth Wein

WINNER:  Flora's Dare by Ysabeau S. Wilce

SHORTLIST:

  • Graceling by Kirstin Cashore

  • Monster Blood Tattoo : Lamplighter by D. M. Cornish

  • Savvy by Ingrid Law

  • The Adoration of Jenna Fox by Mary E. Pearson


2010-2019

WINNER:  The Girl Who Circumnavigated Fairyland in a Ship of Her Own Making by Catherynne M. Valente

SHORTLIST:

  • Hotel Under the Sand by Kage Baker

  • Ice by Sarah Beth Durst

  • Ash by Malinda Lo

  • Eyes Like Stars by Lisa Mantchev

  • Zoe's Tale by John Scalzi

  • When You Reach Me by Rebecca Stead

  • Lievathan by Scott Westerfeld



WINNER:  I Shall Wear Midnight by Terry Pratchett

SHORTLIST:

  • Ship Breaker by Paolo Bacigalupi

  • White Cat by Holly Black

  • Mockingjay by Suzanne Collins

  • Hereville : How Mirka Got Her Sword by Barry Deutsch

  • The Boy from Ilysies by Pearl North

  • A Conspiracy of Kings by Megan Whalen Turner

  • Behemoth by Scott Westerfeld



WINNER:  The Freedom Maze by Delia Sherman

SHORTLIST:

  • Akata Witch by Nnedi Okorafo

  • Chime by Franny Billingsley

  • Daughter of Smoke and Bone by Laini Taylor

  • Everybody Sees the Ants by A. S. King

  • The Boy at the End of the World by Greg van Eekhout

  • The Girl of Fire and Thorns by Rae Carson

  • Ultraviolet by R. J. Anderson




WINNER:  Fair Coin by E. C. Myers

SHORTLIST:

  • Iron Hearted Violet by Kelly Barnhill

  • Black Heart by Holly Black

  • Above by Leah Bobet

  • The Diviners by Libba Bray

  • Vessel by Sara Beth Durst

  • Seraphina by Rachel Hartman

  • Enchanted by Alethea Kontis

  • Every Day by David Levithan

  • Summer of the Mariposas by Guadalupe Garcia McCall

  • Railsea by China Miéville

  • Above World by Jenn Reese





WINNER:  Sister Mine by Nalo Hopkinson

 

SHORTLIST:

  • The Coldest Girl in Coldtown by Holly Black

  • When We Wake by Karen Healey

  • The Summer Prince by Alaya Dawn Johnson

  • Hero by Alethea Kontis

  • September Girls by Bennett Madison

  • A Corner of White by Jaclyn Moriarty


WINNER:  Love is the Drug by Alaya Dawn Johnson

SHORTLIST:

  • Unmade by Sarah Rees Brennan

  • Salvage by Alexandra Duncan

  • Glory O'Brien's History of the Future by A. S. King

  • Dirty Wings by Sarah McCarry

  • Greenglass House by Kate Milford

  • The Strange and Beautiful Sorrows of Ava Lavender by Leslye Walton


WINNER:  Updraft by Fran Wilde

SHORTLIST:

  • Archivist Wasp by Nicole Kornher-Stace

  • Bone Gap by Laura Ruby

  • Court of Fives by Kate Ellioott

  • Cuckoo Song by Frances Hardinge

  • Nimona by Noelle Stevenson

  • Seriously Wicked by Tina Connolly

  • Shadowshaper by Daniel José Older

  • Zeroboxer by Fonda Lee




WINNER:  Arabella of Mars by David D. Levine

SHORTLIST:

  • The Girl Who Drank the Moon by Kelly Barnhill

  • The Star-Touched Queen by Roshani Chokshi

  • The Lie Tree by Frances Hardinge

  • Railhead by Philip Reeve

  • Rocks Fall, Everyone Dies by Lindsay Ribar

  • The Evil Wizard Smallbone by Delia Sherman


WINNER:  The Art of Starving by Sam J. Miller

SHORTLIST:

  • Exo by Fonda Lee

  • Weave a Circle Round by Kari Maaren

  • Want by Cindy Pon

WINNER:  Children of Blood and Bone by Tomi Adeyemi

SHORTLIST:

  • Aru Shah and the End of TIme by Roshani Chokshi

  • Dread Nation by Justina Ireland

  • A Light in the Dark by A. K. DuBoff

  • Peasprout Chen, Future Legend of Skate and Sword by Henry Lien

2020-2029

WINNER:  Riverland by Fran Wilde

SHORTLIST:

  • Sal and Gabi Break the Universe by Carlos Hernandez

  • Catfishing on CatNet by Naomi Kritzer

  • Dragon Pearl by Yoon Ha Lee

  • Peasprout Chen : Battle of Champions by Henry Lien

  • Cog by Greg Van Eekhout



WINNER:  Not yet announced

SHORTLIST:

  • A Wizard's Guide to Defensive Baking by Ursula Vernon (as T. Kingfisher)

  • Raybearer by Jordan Ifueko

  • Elatsoe by Darcie Little Badger

  • A Game of Fox & Squirrels by Jenn Reese

  • Star Daughter by Shveta Thakrar