Skip to Main Content
It looks like you're using Internet Explorer 11 or older. This website works best with modern browsers such as the latest versions of Chrome, Firefox, Safari, and Edge. If you continue with this browser, you may see unexpected results.

Dagger Awards

Given by the Crime Writer's Association of Great Britain, it covers by fiction and nonfiction crime books.

Title Box

Dagger Awards
Gold Dagger for Best Crime Novel

1955-1959

WINNER:  The Little Walls by Winston Graham

SHORTLIST:

  • Blind Date by Leigh Howard

  • Scales of Justice by Ngaio Marsh

  • The Man Who Didn't Fly by Margot Bennett

WINNER:  The Second Man by Edward Grierson

SHORTLIST:

  • Time Right Deadly by Sarah Gainham

  • Man of Two Tribes by Arthur Upfield

  • Gideon's Week by J. J. Marric

WINNER:  Colour of Murder by Julian Symons

SHORTLIST:

  • Off With His Head by Ngaio Marsh

  • Your Money or Your Life by George Milner

  • The Long Echo by Douglas Rutherford

WINNER:  Someone from the Past by Margot Bennett

SHORTLIST:

  • Hide My Eyes by Margery Allingham

  • Or Be He Dead by James Byrom

  • Undiplomatic Exit by John Sherwood

WINNER:  Passage of Arms by Eric Ambler

SHORTLIST:

  • A Way Back by James Mitchell

  • Strike for a Kingdom by Menna Gallie

1960-1969

WINNER:  The Night of Wenceslas by Lionel Davidson

SHORTLIST:

  • My Brother Michael by Mary Stewart

  • Progress of a Crime by Julian Symons

WINNER:  The Spoilt Kilt by Mary Kelly

SHORTLIST:

  • Call for the Dead by John le Carré

  • One Way by Allan Prior

WINNER:  When I Grow Rich by Joan Fleming

SHORTLIST:

  • The Light of the Day by Eric Ambler

  • Hopjoy Was Here by Colin Watson

WINNER:  The Spy Who Came in from the Cold by John le Carré

SHORTLIST:

  • Gun Before Butter by Nicolas Freeling

  • The High Wire by William Haggard

WINNER:  The Perfect Murder by H. R. F. Keating

SHORTLIST:

  • The Most Dangerous Game by Gavin Lyall

  • The Chill by Ross Macdonald

BEST FOREIGN:

  • The Two Faces of January by Patricia Highsmith

WINNER:  The Far Side of the Dollar by Ross Macdonald

SHORTLIST:

  • For Kicks by Dick Francis

  • Accounting for Murder by Emma Lathen

BEST BRITISH:

  • Midnight Plus One by Gavin Lyall

WINNER:  A Long Way to Shiloh by Lionel Davidson

SHORTLIST:

  • The Double Agent by John Bingham

BEST FOREIGN:

  • In the Heat of the Night by John Ball

WINNER:  Murder Against the Grain by Emma Lathen

SHORTLIST:

  • Lonely Heart 4122 by Colin Watson

BEST BRITISH

  • Dirty Story by Eric Ambler

WINNER:  Skin Deep by Peter Dickinson

SHORTLIST:

  • The Private Wound by Nicholas Blake

BEST FOREIGN:

  • The Lady in the Car with Glasses and a Gun by Sébastein Japrisot

WINNER:  A Pride of Heroes by Peter Dickinson

SILVER DAGGER:  Another Way of Dying by Francis Clifford

SHORTLIST:

  • The Father Hunt by Rex Stout

1970-1979

WINNER:  Young Man I Think You're Dying by Joan Fleming

SILVER DAGGER:  The Labyrinth Makers by Anthony Price

WINNER:  The Steam Pig by James H. McClure

SILVER DAGGER:  Shroud for a Nightingale by P. D. James

WINNER:  The Levanter by Eric Ambler

SILVER DAGGER:  The Rainbird Pattern by Victor Canning

WINNER:  The Defection of A. J. Lewinter by Robert Littell

SILVER DAGGER:  A Coffin for Pandora by Gwendoline Butler

WINNER:  Other Paths to Glory by Anthony Price

SILVER DAGGER:  The Grosvenor Square Goodbye by Francis Clifford

WINNERThe Seven-Per-Cent Solution by Nicholas Meyer

SILVER DAGGER:  The Black Tower by P. D. James

WINNER:  A Demon in My View by Ruth Rendell

SILVER DAGGER:  Rogue Eagle by James H. McClure

WINNER:  The Honourable Schoolboy by John le Carré

SILVER DAGGER:  Laidlaw by Colin William McIlvanney

WINNER:  The Chelsea Murders by Lionel Davidson

SILVER DAGGER:  Waxwork by Peter Lovesey

WINNER:  Whip Hand by Dick Francis

SILVER DAGGER:  Service of All the Dead by Colin Dexter

1980-1989

WINNER:  The Murder of the Maharaja by H. R. F. Keating

SILVER DAGGER:  Monk's Hood by Ellis Peters

WINNER:  Gorky Park by Martin Cruz Smith

SILVER DAGGER:  The Dead of Jericho by Colin Dexter

WINNER:  The False Inspector Dew by Peter Lovesey

SILVER DAGGER:  Ritual Murder by S. T. Haymon

WINNER:  Accidental Crimes by John Hutton

SILVER DAGGER:  The Papers of Tony Vietch by William McIlvanney

WINNER:  The Twelfth Juror by B. M. Gill

SILVER DAGGER:  The Tree of Hands by Ruth Rendell

WINNER:  Monkey Puzzle by Paula Gosling

SILVER DAGGER:  Last Seen Alive by Dorothy Simpson

SHORTLIST:

  • Our Father's Lies by Andrew Taylor

  • A Piece of Justice by Jill Paton Walsh

WINNER:  Live Flesh by Ruth Rendell

SILVER DAGGER:  A Taste for Death by P. D. James

WINNER:  A Fatal Inversion by Barbara Vine

SILVER DAGGER:  Presumed Innocent by Scott Turow

SHORTLIST:

  • Under Contract by Liza Cody

WINNER:  Ratking by Michael Dibdin

SILVER DAGGER:  Toxic Shock by Sara Paretsky

WINNER:  The Wench is Dead by Colin Dexter

SILVER DAGGER:  The Shadow Run by Desmond Lowden

1990-1999

WINNER:  Bones and Silence by Reginald Hill

SILVER DAGGER:  The Late Candidate by Mike Phillips

SHORTLIST:

  • Rough Treatment by John Harvey

WINNER:  King Solomon's Carpet by Barbara Vine

SILVER DAGGER:  Deep Sleep by Frances Fyfield

SHORTLIST:

  • Death of a Partner by Janet Neel

  • Dirty Tricks by Michael Dibdin

WINNER:  The Way Through the Woods by Colin Dexter

SILVER DAGGER:  Bucket Nut by Liza Cody

WINNER:  Cruel and Unusual by Patricia Cornwell

SILVER DAGGER:  Fatlands by Sarah Dunant

SHORTLIST:

  • The Hand of Strange Children by Robert Richardson

  • Death Among the Dons by Janet Neel

WINNER:  The Scold's Bridle by Minette Walters

SILVER DAGGER:  Miss Smilla's Feeling for Snow (aka Smilla's Sense of Snow) by Peter Høeg

SHORTLIST:

  • Crack Down by Val McDermid

  • Tunnel Vision by Sara Paretsky

WINNER:  The Mermaids Singing by Val McDermid

SILVER DAGGER:  The Summons by Peter Lovesey

SHORTLIST:

  • "Death in the Garden" by Elizabeth Ironside

  • The Dark Room by Minette Walters

WINNER:  Popcorn by Ben Elton

SILVER DAGGER:  Bloodhounds by Peter Lovesey

SHORTLIST:

  • A Private Enquiry by Jessica Mann

WINNER:  Black and Blue by Ian Rankin

SILVER DAGGER:  Three to Get Deadly by Janet Evanovich

SHORTLIST:

  • The Reluctant Investigator by Frank Lean

WINNER:  Sunset Limited by James Lee Burke

SILVER DAGGER:  Manchester Slingback by Nicholas Blincoe

SHORTLIST:

  • A Long Finish by Michael Dibdin

  • Fire Hawk by Geoffrey Archer

  • On Beulah Height by Reginald Hill

  • King Suckerman by George Pelecanos

WINNER:  A Small Death in Lisbon by Robert Wilson

SILVER DAGGER:  Vienna Blood by Adrian Mathews

SHORTLIST:

  • A Place of Execution by Val McDermid

  • Dead Souls by Ian Rankin

  • Angels Flight by Michael Connelly

  • Phreak by Denise Danks

  • Staring at the Light by Frances Fyfield


2000-2009

WINNER:  Motherless Brooklyn by Jonathan Lethem

SILVER DAGGER:  Friends in High Places by Donna Leon

SHORTLIST:

  • Purple Cane Road by James Lee Burke

  • The Skull Mantra by Eliot Pattison

  • Lost by Lucy Wadham

  • Havana Bay by Martin Cruz Smith


WINNER:  Sidetracked by Henning Mankell

SILVER DAGGER:  Forty Words for Sorrow by Giles Blunt

SHORTLIST:

  • Dancing with the Virgins by Stephen Booth

  • Baby Love by Denise Danks

  • Right as Rain by George Pelecanos

  • The Ice Harvest by Scott Phillips

WINNER:  The Athenian Murders by José Carlos Somoza

SILVER DAGGER:  The Final Country by James Crumley

SHORTLIST:

  • Scaredy Cat by Mark Billingham

  • Jolie Blon's Bounce by James Lee Burke

  • City of Bones by Michael Connelly

  • Acid Row by Minette Walters


WINNER:  Fox Evil by Minette Walters

SILVER DAGGER:  Half-Broken Things by Morag Joss

SHORTLIST:

  • The Winter Queen by Boris Akunin

  • The Company by Robert Littell

  • Almost Blue by Carlo Lucarelli

  • The Blind Man of Seville by Robert Wilson


WINNER:  Blacklist by Sara Paretsky

SILVER DAGGER:  Flesh and Blood by John Harvey

SHORTLIST:

  • Tokyo by Mo Hayder

  • The Torment of Others by Val McDermid

  • Midnight Cab by James W. Nichol

  • The Lover by Laura Wilson

WINNER:  Silence of the Grave by Arnaldur Indriðason

SILVER DAGGER:  Deadly Web by Barbara Nadel

SHORTLIST:

  • Calling Out for You by Karin Fossum

  • In Matto's Realm by Friedrich Glauser

  • Skinny Dip by Carl Hiaasen

  • Seeking Whome He May Devou by Fred Vargas

WINNER:  Raven Black by Ann Cleeves

SHORTLIST:

  • The Chemistry of Death by Simon Beckett

  • Red Leaves by Thomas H. Cook

  • Safer Than Houses by Frances Fyfield

  • Wolves of Memory by Bill James

  • A Thousand Lies by Laura Wilson

WINNER:  The Broken Stone by Peter Temple

SHORTLIST:

  • The Fields of Grief by Giles Blunt

  • Pegasus Descending by James Lee Burke

  • Sharp Objects by Gillian Flynn

  • Brother Grimm by Craig Russell

  • Sovereign by C. J. Sansom


WINNER:  Blood from Stone by Frances Fyfield

SHORTLIST:

  • The Tin Roof Blowdown by James Lee Burke

  • The Coroner's Lunch by Colin Cotterill

  • Night Work by Steve Hamilton

  • What the Dead Know by Laura Lippman

  • A Vengeful Longing by R. N. Morris




WINNER:  A Whispered Name by William Brodrick

SHORTLIST:

  • When Will There Be Good News? by Kate Atkinson

  • In the Dark by Mark Billingham

  • Hit and Run by Lawrence Block

  • The Coroner by M. R. Hall

  • Dark Times in the City by Gene Kerrigan


2010-2019

WINNER:  Blacklands by Belinda Bauer

SHORTLIST:

  • Blood Harvest by S. J. Bolton

  • The Way Home by George Pelecanos

  • Shadowplay by Karen Campbell

WINNER:  Crooked Letter, Crooked Letter by Tom Franklin

SHORTLIST:

  • The Lock Artist by Steve Hamilton

  • Snowdrops by A. D. Miller

  • The End of the Wasp Season by Denise Mina

WINNER:  The Rage by Gene Kerrigan

SHORTLIST:

  • Vengeance in Mind by N. J. Cooper

  • The Flight by M. R. Hall

  • Bereft by Chris Womersley

WINNER:  Dead Lions by Mick Herron

SHORTLIST:

  • Rubbernecker by Belinda Bauer

  • The Shining Girls by Lauren Beukes

  • Rage Against the Dying by Becky Masterman


WINNER:  This Dark Road to Mercy by Wiley Cash

SHORTLIST:

  • Keep Your Friends Close by Paula Daly

  • The First Rule of Survival by Paul Mendelson

  • How the Light Gets In by Louise Penny

WINNER:  Life or Death by Michael Robotham

SHORTLIST:

  • The Shut Eye by Belinda Bauer

  • The Rules of Wolfe by James Carlos Blake

  • The Silkworm by Robert Galbraith

  • Missing by Sam Hawken

  • Mr. Mercedes by Stephen King

  • Pleasantville by Attica Locke


WINNER:  Dodgers by Bill Beverly

SHORTLIST:

  • Black Widow by Chris Brookmyre

  • Blood Salt Water by Denise Mina

  • Real Tigers by Mick Herron

WINNER:  The Dry by Jane Harper

SHORTLIST:

  • The Beautiful Dead by Belinda Bauer

  • Dead Man's Blues by Ray Celestine

  • Spook Street by Mick Herron

  • The Girl in Green by Derek B. Miller

  • A Rising Man by Abir Mukherjee

WINNER:  The Liar by Steven Cavanagh

SHORTLIST

  • London Rules by Mick Herron

  • Since We Fell by Dennis Lehane

  • Bluebird, Bluebird by Attica Locke

  • A Necessary Evil by Abir Mukherjee

  • Resurrection Bay by Emma Viskic


WINNER:  The Puppet Show by M. W. Craven

SHORTLIST:

  • All the Hidden Truths by Claire Askew

  • What We Did by Christobel Kent

  • Unto Us a Son is Given by Donna Leon

  • American by Day by Derek B. Miller

  • A Station on the Path to Somewhere Better by Benjamin Wood


2020-2029

WINNER:  Good Girl Bad Girl by Michael Robotham

Shortlist:

  • What You Pay For by Claire Askew

  • November Road by Lou Berney

  • Forced Confessions by John Fairfax

  • Jo Country by Mick Herron

  • Death in the East by Abir Mukherjee

WINNER

We Begin at the End by Chris Whitaker

Highly Commended

  • Blacktop Wasteland by S. A. Cosby

  • House of Correction by Nicci French


SHORTLIST
  • City of Ghosts by Ben Creed
  • Troubled Blood by Robert Galbraith
  • The Postscript Murders by Elly Griffiths
  • Midnight Atlanta by Thomas Mullen