Skip to Main Content
It looks like you're using Internet Explorer 11 or older. This website works best with modern browsers such as the latest versions of Chrome, Firefox, Safari, and Edge. If you continue with this browser, you may see unexpected results.

National Book Awards

1960-1969

1960

Winner

Goodbye, Columbus by Philip Roth

Finalists

  • Pursuit of the Prodigal by Louis Auchincloss
  • The Light Infantry Ball by Hamilton Basso
  • Henderson the Rain King by Saul Bellow
  • The Mansion by William Faulkner
  • Wake Up, Stupid by Mark Harris
  • The War Lover by John Hersey
  •  Men Die by H. L. Humes
  • The Haunting of Hill House by Shirley Jackson
  • The Third Choice by Elizabeth Janeaway
  • The Pistol by James Jones
  • The Cool World by Warren Miller
  • Malcolm, by James Purdy
  • The Return of H*Y*M*A*N* K*A*P*L*A*N by Leo Rosten
  • The Poorhouse Fair by John Updike
  • The Cave by Robert Penn Warren
  • The Devil's Advocate by Morris West
Henderson, the Rain King by Saul Bellow

The Mansion by WIlliam Faulkner

The Haunting of Hill House by Shirley Jackson

Winner

James Joyce by Richard Ellmann


Finalists

  • The House of Intellect  by Jacques Barzun
  • Power Without Property by A. A. Berle
  • The Curse of the Misbegotten by Croswell Bowen
  • Two Gentle Men by Marchette Chute
  • Asa Gray by A. Hunter DuPree
  • Life in the Theatre by Tyrone Guthrie
  • Life in the Crystal Palace by Alan Harrington
  • One Great Society by Howard Mumford Jones
  • The Great Command by Ward Jones
  • Edison by Matthew Josephson
  • Human Nature and the Human Condition by Joseph Wood Krutch
  • Endurance by Alfred Lansing
  • In the Days of William McKinley by Margaret Leech
  • LaGuardia, Vol. 1 by Arthur Mann
  • Alexander Hamilton by John C. Miller
  • John Paul Jones by Samuel Eliot Morison
  • More than Meets the Eye by Carl Mydans
  • The Marauders by Charles Ogburn, Jr.
  • The Status Seekers by Vance Packard
  • The Coming of the New Deal, Vol. II : the Age of Roosevelt by Arthur M. Schlesinger Jr.
  • Pickett's Charge by George R. Stewart
  • The Harmless People by Elizabeth Thomas
  • The Years with Ross by James Thurber
John Paul Jones : a Sailor's BIography by Samule Eliot Morison

Winner

Life Studies by Robert Lowell

Finalists

No finalists announced

1961

Winner

The Waters of Kronos by Conrad Richter

Finalists

  • The House of Five Talents by Louis Auchincloss
  • Generation Without a Farewell by Kay Boyle
  • The Child Buyer by John Hersey
  • A Separate Peace by John Knowles
  • To Kill a Mockingbird by Harper Lee
  • Ceremony in Lone Tree by Flannery O'Connor
  • The Light in the Piazza and Other Italian Tales by Elizabeth Spencer
  • The Christening Pary by Francis Steegmuller
  • Rabbit, Run by John Updike
  • The Body of a Young Man, by Mildred Walker
A Separate Peace by John Knowles

To Kill a Mockingbird by Harper Lee

Rabbit, Run by John Updike

Winner

The Rise and Fall of the Third Reich by William L. Shirer

Finalists

  • Charles Sumner and the Coming of the Civil War by David Donald
  • The Firmament of Time by Loren Eiseley
  • Charles Sumner and the Rights of Man by David Donald
  • The New Intelligent Man's Guide to Science by Isaac Asimov
  • The Master Builders by Peter Blake
  • Chancellor Robert R. Livingston by George Dangerfield
  • My Wilderness by William O. Douglas
  • Goodbye to a River by John Graves
  • Name and Address by T. S. Mathews
  • Thomas Wolfe by Elizabeth Nowell
  • Felix Frankfurter Reminisces by Harlan B. Phillips
  • The Politics of Upheaval by Arthur M. Schlesinger, Jr.

Winner

The Woman at the Washington Zoo by Randall Jarrell

Finalists

  • Homage to Clio by W. H. Auden
  • The Exclusions of Rhyme by J. V. Cunningham
  • The Opening of the Field by Robert Duncan
  • Collected Poems 1930-1960 by Richard Eberhart
  • The Summer Anniversaries by Donald Justice
  • New and Selected Poems by Howard Nemerov
  • Knowledge of the Evening by John Frederick Nims
  • To Bedlam and Part Way Back by Anne Sexton
  • Bone Thoughts by George Starbuck
  • Wilderness of Ladies by Eleanor Ross Taylor
  • Outlanders by Theodore Weiss
  • The Collected Poems of Yvor Winters by Yvor Winters

1962

Winner

The Moviegoer by Walker Percy

Finalists

  • False Entry by Hortense Calisher
  • Among the Dangs by George P. Elliott
  • Catch-22 by Joseph Heller
  • A New Life by Bernard Malamud
  • The Chateau by William Maxwell
  • Franny and Zooey by J. D. Salinger
  • The Spinoza of Market Street and Other Stories by Isaac Bashevis Singer
  • The Pawnbroker by Edward Lewis Wallant
  • The Morning and the Evening by Joan Williams
  • Revolutionary Road by Richard Yates
Catch-22 by Joseph Heller

The Chateau by William Maxwell

Franny and Zooey by J. D. Salinger

Winner

The City in History by Lewis Mumford

Finalists

  • African Genesis by Robert Ardrey
  • Nobody Knows My Name by James Baldwin
  • The Will of Zeus by Stringfellow Barr
  • The Architecture of America by John Burchard and Albert Bush-Brown
  • The Dreams of Reason by René Dubos
  • The Death and Life of Great American Cities by Jane Jacobs
  • The Children of Sanchez by Oscar Lewis
  • A Matter of Life and Death by Virginia Peterson
  • Sinclair Lewis by Mark Schorer
  • Lafcadio Hearn by Elizabeth Stevenson
  • The Making of the President 1960 by Theodore H. White
  • John Bunyan by Ola Elizabeth Winslow
Sinclair Lewis : an American Life by Mark Schorer

The Making of the President, 1960 by Theodore H. White

Winner

Poems by Alan Dugan


Finalists

  • Madonna of the Cello by Robert Bagg
  • The Islanders by Phillip Booth
  • In the Stoneworks by John Ciardi
  • Two Gentle Men by Marchette Chute
  • Helen in Egypt by H. D. (Hilda Doolittle)
  • Facts of Crystal by Abbie Huston Evans
  • The Looking Glass by Isabella Gardner
  • Medusa in Gramercy Park by Horace Gregory
  • The Fortune Teller by John Holmes
  • Adam Before His Mirror by Ned O'Gorman
  • The Gardner and other Poems by John Hall Wheelock

1963

Winner

Morte D'Urban by J. F. Powers


Finalists

  • Pale Fire by Vladimir Nabokov
  • Ship of Fools by Katherine Anne Porter
  • The Golden Spur by Dawn Powell
  • Pigeon Feathers and Other Stories by John Updike


Winner

Henry James, Vol. II : the Conquest of London ; Henry James, Vol. III : the Middle Years by Leon Edel


Finalists

  • Silent Spring by Rachel Carson
  • O'Neill by Arthur Gelb and Barbara Gelb
  • Contemporaries by Alfred Kazin
  • The Rothschilds by Frederic Morton
  • Chekhov by Ernest J. Simmons
  • John Adams by Page Smith
  • The Guns of August by Barbara W. Tuchman
  • Patriotic Gore by Edmund Wilson


Winner

Traveling Through the Dark by William Stafford


Finalists

  • For Love by Robert Creeley
  • The Drawbridge by Donald F. Drummond
  • In the Clearing by Robert Frost
  • Thank You and Other Poems by Kenneth Koch
  • The Next Room of the Dream by Howard Nemerov
  • Collected Poems by Winfield T. Scott
  • All My Pretty Ones by Anne Sexton
  • Pictures from Brueghel by William Carlos Williams

1964

Please note the change in categories.

Winner

John Keats : the Making of a Poet by Aileen Ward


Finalists

No finalists announced

Winner

The Centaur by John Updike


Finalists

  • Idiots First by Bernard Malamud
  • The Group by Mary McCarthy
  • The Will by Harvey Swados

Winner

The Rise of the West : a History of the Human Community by William H. McNeill


Finalists

No finalists announced

Winner

Selected Poems by John Crowe Ransom


Finalists

  • The Moving Targe by W. S. Merwin
  • At the End of the Open Road by Louis Simpson
  • To Mix with Time by May Swenson

1965

Winner

Oysters of Locmariaquer by Eleanor Clark


Finalists

  • The Life of the Drama by Eric Bentley
  • The Theatre of Revolt by Robert Brustein
  • Because I Was Flesh by Edward Dahlberg
  • Shadow and Act by Ralph Ellison
  • O Strange New World : American Culture, the Formative Years by Howard Mumford Jones

Winner

Herzog by Saul Bellow


Finalists

  • The Rector of Justin by Louis Auchincloss
  • Second Skin by John Hawkes
  • The Martyred by Richard Kim
  • To an Early Grave by Wallace Markfield
  • The Defense by Vladimir Nabokov
  • V by Thomas Pynchon
  • Short Friday by Isaac Bashevis Singer

Winner

The Life of Lenin by Louis Fischer


Finalists

  • Pedro Martinez : a Mexican Peasant and His Family by Oscar Lewis
  • The Age of the Democratic Revolution by R. R. Palmer
  • Rehearsal for Reconstruction : the Port Royal Experiment by Willie Lee Rose
  • Henry Adams : the Major Phase by Ernest Samuels
  • The Founding Father : the Story of Joseph P. Kennedy by Richard Whelan

Winner

The Far Field by Theodore Roethke


Finalists

  • The Enemy Joy by Ben Belitt
  • 77 Dream Songs by John Berryman
  • Helmets by James Dickey
  • Flower Herding on Mount Monadnock by Galway Kinnell
  • For the Union Dead by Robert Lowell
  • The Wreck of the Thresher by William Meredith

1966

Winner

Paris Journal 1944-1965 by Janet Flanner (Genêt)


Finalists

  • Starting Out in the Thirties by Alfred Kazin
  • Trials of the Work by R. W. B. Lewis
  • The Myth and the Powerhouse by Philip Rahv
  • History of Modern Criticism by Rene Wellek

Winner

The Collected Stories of Katherine Anne Porter by Katherine Anne Porter


Finalists

  • The Liberation of Lord Byron Jones by Jesse Hill Ford
  • At Play in the Fields of the Lord by Peter Matthiessen
  • The (Diblos) Notebook by James Merrill
  • Everything that Rises Must Converge by Flannery O'Connor
  • Pericles on 31st Street by Harry Mark Petraki

Winner

A Thousand Days : John F. Kennedy in the White House by Arthur M. Schlesinger, Jr.


Finalists

  • The Bill of Rights by Irving Brant
  • Charles Francis Adams, Jr. by Edward Chase Kirkland
  • The Peacemakers by Richard B. Morris
  • The Lost Revolution : Vietnam 1945-65 by Robert Shaplen
  • The Peril and a Hope by Alice Kimball Smith
  •  The Making of the President, 1964 by Theodore H. White

Winner

Buckdancer's Choice by James Dickey


Finalists

  • About the House by W. H. Auden
  • Questions of Travel by Elizabeth Bishop
  • Selected Poems (1930-1965) by Richard Eberhart
  • The Pipet Marshes by Irving Feldman

1967

Winner

Mr. Clemens and Mark Twain by Justin Kaplan


Finalists

  • Daumier by Oliver Larkin
  • James Boswell : the Earlier Years by Frederick A. Pottle
  • In My Father's Court by Isaac Bashevis Singer
  • Against Interpretation by Susan Sontag
  • Robert Frost : the Early Years by Lawrance Thompson

Winner

The Fixer by Bernard Malamud


Finalists

  • The Embezzler by Louis Auchincloss
  • All in the Family by Edwin O'Connor
  • The Last Gentleman by Walker Percy
  • A Dream of Kings by Harry Mark Petrakis
  • Office Politics by Wilfrid Sheed

Winner

The Enlightenment, Vol. I : the Rise of Modern Paganism by Peter Gay


Finalists

  • The Icon and the Axe by James H. Billington
  • The Problem of Slavery in Western Culture by David Brian Davis
  • James Russell Lowell by Martin Duberman
  • Social Origins of Dictatorship and Democracy by Barrington Moore, Jr.
  • Journey to the Frontier by Peter Stansky and William Abrahams

Winner

Nights and Days by James Merrill


Finalists

  • Rivers and Mountains by John Ashbery
  • Looking Up at the Leaves by Barbara Howes
  • Tell Me, Tell Me by Marianne Moore
  • Necessities of Life by Adrienne Rich
  • The Tin Can and Other Poems by William Jay Smith

1968

Please note the change in categories.

Winner

The Eighth Day by Thornton Wilder


Finalists

  • Why Are We in Vietnam? by Norman Mailer
  • A Garden of Earthly Delights by Joyce Carol Oates
  • The Chosen by Chaim Potok
  • The Confessions of Nat Turner by William Styron

Winner

The Light Around the Body by Robert Bly


Finalists

  • The Biology of Ultimate Concern by Theodosius Dobzhansky
  • The Sorrow Dance by Denise Levertov
  • The Lice by W. S. Merwin
  • Complete Poems by Kenneth Rexroth
  • A-12 by Louis Zukofsky

Winner

Death at an Early Age by Jonathan Kozol


Finalists

  • The New Industrial State by John Kenneth Galbraith
  • Mind : An Essay on Human Feeling by Suzanne K. Langer
  • The Myth of the Machine by Lewis Mumford

Winner

Soren Kierkegaard's Journals and Papers by Edna Hong, Howard Hong, editors

 


Finalists

  • Isaac Singer's The Manor by Elaine Gottlieb and Joseph Singer
  • The Odyssey of Homer by Richmond Lattimore
  • Aristophanes' The Congresswomen by Douglass Parker
  • Freyre's Mother and Son by Barbara Shelby
  • Pado's Country Judge by L. B. Simpson
  •  Chukovskaya's The Deserted House by Arlene B. Werth

1969

Please note the change in categories.

Winner

The Armies of the Night by Norman Mailer


Finalists

  • Men in Dark Times by Hannah Arendt
  • Weimar Culture by Peter Gay
  • George Eliot by Gordon S. Haight
  • Victorian Minds by Gertrude Himmelfarb

Winner

Steps by Jerzy Kosinski


Finalists

  • Lost in the Funhouse by John Barth
  • A Fan's Notes by Frederick Exley
  • Expensive People by Joyce Carol Oates
  • The Pursuit of Happiness by Thomas Rogers

Winner

His Toy, His Dream, His Rest by John Berryman


Finalists

  • In the Mecca by Gwendolyn Brooks
  • Body Rags by Galway Kinnell
  • The Talking Girl by John Thompson
  • A Windmill Near Calvay by Keith Waldrop

Winner

Death in Life : Survivors of Hiroshima by Robert Jay Lifton


Finalists

  • So Human an Animal by René Dubos
  • A Portrait of Isaac Newton by Frank E. Manuel
  • The Crime of Punishment by Karl Menninger, M. D.
  • The Double Helix by James D. Watson