Skip to Main Content
It looks like you're using Internet Explorer 11 or older. This website works best with modern browsers such as the latest versions of Chrome, Firefox, Safari, and Edge. If you continue with this browser, you may see unexpected results.

Andrew Carnegie Medal for Excellence in Fiction

2012

The Longlist will not include the Winner and Finalists.  Titles in blue denote those available through Unger Memorial Library.

The Forgotten Waltz by Anne Enright

  • Lost Memory of Skin by Russell Banks

  • Swamplandia by Karen Russell

The Longlist does not include the winning or finalist titles.

The Sense of an Ending by Julian Barnes Light Lifting by Alexander MacLeod
The Sisters Brothers by Patrick DeWitt IQ84 by Haruki Murakami
The Marriage Plot by Jeffrey Eugenides The Tiger's Wife by Téa Obreht
Say Her Name by Fracisco Goldman The Cat's Table by Michael Ondaatje
Faith by Jennifer Haigh The Tragedy of Arthur by Arthur Phillips
The Art of Fielding by Chad Harbach Luminarium by Alex Shakar
When She Woke by Hillary Jordan We the Animals by Justin Torres
Chango's Beads and Two-Tone Shoes by William Kennedy American Boy by Larry Watson
Turn of Mind by Alice LaPlante  

 


The Sense of an Ending


The Sisters Brothers


The Marriage Plot


Say Her Name


Faith


The Art of Fielding


When She Woke


Chango's Beads and Two-Tone Shoes


Light Lifting


The Tiger's Wife


The Cat's Table


The Tragedy of Arthur


We the Animals

2013

The Longlist will not include the Winner and Finalists.  Titles in blue denote those available through Unger Memorial Library.

Canada by Richard Ford

  • This is How You Lose Her by Junot Díaz

  • The Round House by Louise Erdrich


The Longlist does not include the winning or finalist titles.

Telegraph Avenue by Michael Chabon The Headmaster's Wager by Vincent Lam
The Bartender's Tale by Ivan Doig Bring Up the Bodies by Hilary Mantel
Astray by Emma Donoghue Sweet Tooth by Ian McEwan
Half-Blood Blues by Esi Edugyan Home by Toni Morrison
A Hologram for the King by Dave Eggers Dear Life by Alice Munro
Billy Lynn's Long Halftime Walk by Ben Fountain The Cove by Ron Rash
Arcadia by Lauren Groff The Lower River by Paul Theroux
The Dog Stars by Peter Heller The Testament of Mary by Colm Tóibín
In One Person by John Irving One Last Thing Before I Go by Jonathan Tropper
The Orphan Master's Son by Adam Johnson The Beginner's Goodbye by Anne Tyler
The Unlikely Pilgrimage of Harold Fry by Rachel Joyce Beautiful Ruins by Jess Walter
Flight Behavior by Barbara Kingsolver Battleborn by Claire Vaye Watkins

 


Telegraph Avenue


The Bartender's Tale


A Hologram for the King


Billy Lynn's Long Halftime Walk


Arcadia


The Dog Stars


In One Person


The Orphan Master's Son


The Unlikely Pilgrimage of Harold Fry


Flight Behavior


Bring Up the Bodies


Sweet Tooth


Home


Dear Life


The Cove


The Lower River


One Last Thing Before I Go


The Beginner's Goodbye


Beautiful Ruins

2014

The Longlist will not include the Winner and Finalists.  Titles in blue denote those available through Unger Memorial Library.

The Goldfinch by Donna Tartt

  • Americanah by Chimamanda Ngozi Adichie

  • Claire of the Sea Light by Edwidge Danticat


The Longlist does not include the winning or finalist titles.

Life After Life by Kate Atkinson The Unchangeable Spots of Leopards by Kristopher Jansma
Archangel by Andrea Barrett The Dinner by Herman Koch
All the Land to Hold Us by Rick Bass The Lowland by Jhumpa Lahiri
The Circle by Dave Eggers The Constellation of Vital Phenomena by Anthony Marra
Too Bright to Hear, Too Loud to See by Juliann Garey The Good Lord Bird by James McBride
The Signature of All Things by Elizabeth Gilbert The Woman Upstairs by Claire Messud
Enon by Paul Harding A Tale for the Time Being by Ruth Ozeki
A Guide for the Perplexed by Dara Horn The Woman Who Lost Her Soul by Bob Shacochis
All the Land to Hold Us by Rick Bass Fools by Joan Silber

Life After Life


The Circle


The Signature of All Things


The Dinner


The Lowland


The Constellation of Vital Phenomena


The Good Lord Bird


The Woman Upstairs

2015

The Longlist will not include the Winner and Finalists.  Titles in blue denote those available through Unger Memorial Library.

All the Light We Cannot See by Anthony Doerr

  • Nora Webster by Colm Tóibín

  • On Such a Full Sea by Chang-rae Lee


The Longlist does not include the winning or finalist titles.

Song of the Shank by Jefferey Renard Allen The Children Act by Ian McEwan
The Enchanted by Rene Denfeld Thirty Girls by Susan Minot
Those Who Leave and Those Who Stay by Elena Ferrante The Bone Clocks by David Mitchell
The Narrow Road to the Deep North by Richard Flanagan The Crane Wife by Patrick Ness
Tigerman by Nick Harkaway Us by David Nicholls
The Confessions of Frances Godwin by Robert Hellenga Orfeo by Richard Powers
The Book of Unknown Americans by Cristina Henríquez Lovers at the Chameleon Club, Paris 1932 by Francine Prose
A Brief History of Seven Killings by Marlon James Something Rich and Strange by Ron Rash
Station Eleven by Emily  St. John Mandel Lila by Marilynne Robinson
The Assassination of Margaret Thatcher by Hilary Mantel All My Puny Sorrows by Miriam Toews
In Paradise by Peter Matthiessen  

 


The Narrow Road to the Deep North


The Book of Unknown Americans


A Brief History of Seven Killings


Station Eleven


The Assassination of Margaret Thatcher


In Paradise


The Children Act


Thirty Girls


The Bone Clocks


Us


Orfeo


Lovers at the Chameleon Club, Paris 1932


Lila

2016

The Longlist will not include the Winner and Finalists.  Titles in blue denote those available through Unger Memorial Library.

The Sympathizer by Viet Thanh Nguyen

  • The Book of Aron by Jim Shepard

  • A Little Life by Hanya Yanaghihara

The Longlist does not include the winning or finalist titles.

The Distant Marvels by Chantel Acevedo Delicious Food by James Hannaham
The Harder They Come by T. C. Boyle Welcome to Braggsville by T. Geronimo Johnson
Mothers, Tell Your Daughters by Bonnie Jo Campbell Marvel and a Wonder by Joe Meno
Did You Ever Have a Family by Bill Clegg Honeydew by Edith Pearlman
Outline y by Rachel Cusk Prudence by David Treuer
The Green Road by Anne Enright A Spool of Blue Thread by Anne Tyler
Purity by Jonathan Franzen The Dying Grass by William T. Vollmann
Best Boy by Eli Gottlieb The Visiting Privilege by Joy Williams
City on Fire by Garth Risk Hallberg  

 


The Harder They Come


Did You Ever Have a Family


The Green Road


Purity


City on Fire


Welcome to Braggsville


A Spool of Blue Thread

2017

The Longlist will not include the Winner and Finalists.  Titles in blue denote those available through Unger Memorial Library.

The Underground Railroad by Colson Whitehead

  • Moonglow by Michael Chabon

  • Swing Time by Zadie Smith


The Longlist does not include the winning or finalist titles.

The Angel of History by Rabih Alameddine The Sport of Kings by C. E. Morgan
Dodgers by Bill Beverly Christodora by Tim Murphy
Perfume River by Robert Olen Butler Commonwealth by Ann Patchett
Heroes of the Frontier by Dave Eggers Mister Monkey by Francine Prose
Sudden Death by Alvaro Enrigue The Last Painting of Sara de Vos by Dominic Smith
LaRose by Louise Erdrich My Name is Lucy Barton by Elizabeth Strout
Homegoing by Yaa Gyasi The Good Lieutenant by Whitney Terrell
Imagine Me Gone by Adam Haslett Do Not Say We Have Nothing by Madeleie Thien
To the Bright Edge of the World by Eowyn Ivey As Good as Gone by Larry Watson
How I Became a North Korean by Krys Lee Another Brooklyn by Jacqueline Woodson
Behold the Dreamers by Imbolo Mbue  

 


The Angel of History


Perfume River


Heroes of the Frontier


LaRose


Homegoing


Imagine Me Gone


To the Bright Edge of the World


The Sport of Kings


Commonwealth


The Last Painting of Sara de Vos


My Name is Lucy Barton


Do Not Say We Have Nothing


Another Brooklyn

2018

The Longlist will not include the Winner and Finalists.  Titles in blue denote those available through Unger Memorial Library.

Manhattan Beach by Jennifer Egan

  • Lincoln in the Bardo by George Saunders

  • Sing, Unburied, Sing by Jesmyn Ward


The Longlist does not include the winning or finalist titles.

The Golden Legend by Nadeem Aslam Less by Andrew Sean Greer
4 3 2 1 by Paul Auster Exit West by Mohsin Hamid
Days Without End by Sebastian Barry Human Acts by Kang Han
The Heart's Invisible Furies by John Boyne White Tears by Hari Kunzru
What We Lose by Zinzi Clemmons The Night Ocean by Paul La Farge
The Graybar Hotel by Curtis Dawkins Five-Carat Soul by James McBride
American War by Omar El Akkad The Ninth Hour by Alice McDermott
Future Home of the Living God by Louise Erdrich Augustown by Kei Miller
Fresh Complaint by Jeffrey Eugenides The Ministry of Utmost Happiness by Arundhati Roy
History of Wolves by Emily Fridlund The Golden House by Salman Rushdie
Here in Berlin by Cristina Garcia Spoils by Brian Van Reet

 


4 3 2 1


Days Without End


The Heart's Invisible Furies


What We Lose


The Graybar Hotel


American War


Future Home of the Living God


Less


Exit West


Human Acts


The Night Ocean


Five-Carat Soul


The Ninth Hour


Augustown


The Ministry of Utmost Happiness


The Golden House


Spoils

2019

The Longlist will not include the Winner and Finalists.  Titles in blue denote those available through Unger Memorial Library.

The Great Believers by Rebecca Makkai

  • Washington Black by Esi Edugyan

  • There There by Tommy Orange


The Longlist does not include the winning or finalist titles.

Waiting for Eden by Elliot Ackerman The Incendiaries by R. O. Kwon
Friday Black by Nana Kwame Adjei-Brenyah Circe by Madeline Miller
Census by Jesse Ball John Woman by Walter Mosley
Freshwater by Akwaeke Emezi Warlight by Micahel Ondaatje
Virgil Wander by Leif Enger The Overstory by Richard Powers
Ordinary People by Diana Evans Lake Success by Gary Shteyngart
Small Country by Gaël Faye You Think It, I'll Say It by Curtis Sittenfeld
Southernmost by Silas House The Parking Lot Attendant by Nafkote Tamirat
An American Marriage by Tayari Jones Clock Dance by Anne Tyler
Unsheltered by Barbara Kingsolver Tin Man by Sarah Winman
The Mars Room by Rachel Kushner The Mercy Seat by Elizabeth Winthrop

 


Census


Freshwater


Virgil Wander


Ordinary People


Small Country


Southernmost


An American Marriage


Unsheltered


The Mars Room


The Incendiaries


Circe


John Woman


Warlight


You Think It, I'll Say It


The Parking Lot Attendant


Clock Dance